ویپ یا سیگار، کدام بهتر است؟

ویپ یا سیگار

اگر به تلاش برای ترک سیگار فکر کرده ­اید، تنها نیستید. بر اساس آمار، از هر 10 نفر که به سیگار اعتیاد دارند، 7 نفر آن‌ها می‌خواهند سیگار را ترک کنند. بدون شک، ترک سیگار به سلامت بدن شما کمک خواهد کرد.

مصرف سیگار به همه اعضای بدن به ویژه قلب و ریه‌ها آسیب وارد می‌کند. در راستای ترک سیگار، شاید به خرید ویپ فکر کرده باشید. اما انتخاب میان ویپ یا سیگار ممکن است آسان نباشد.

با وجود خطرات مصرف سیگار، برخی از موسسات تحقیق در زمینه سلامت در سراسر ایران، استفاده از ویپ را توصیه می‌کنند.

سوال این جا است که آیا ویپ‌‌ها کاملا بدون خطر هستند؟ ویپ یا سیگار، کدام یک می‌توانند خطرات کمتری را به دنبال داشته باشند؟ در این مقاله، به معرفی ویپ و سیگار می‌پردازیم. همچنین با مقایسه مزایا و معایب این دو، به این مسئله خواهیم پرداخت.

ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار؟

ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار

آشنایی با تفاوت ویپ و سیگار باعث می‌شود اطلاعات بیشتری از وضعیت سلامت خود، بعد از مصرف داشته باشیم. این موضوع، برای انتخاب یک لایف استایل سالم تر به ما کمک خواهد کرد.

درباره ضررهایی که ویپ یا سیگار به دنبال دارند، اختلاف نظرهایی وجود دارد. با این وجود، ویپ‌ها می‌توانند تا حد چشمگیری از خطرات سیگار بکاهند.

ویپ

ویپ‌ها که با نام سیگارهای الکترونیکی نیز شناخته می‌شوند، دستگاه‌هایی برای تبخیر نیکوتین هستند.

در سیگارهای سنتی، نیکوتین از طریق سوختن تنباکو تأمین می‌شود. اما در ویپ، تنباکو حذف شده و نیکوتین از طریق تبخیر مایع نیکوتین داخل ویپ، استنشاق می‌شود.

در واقع ویپ، سیگار کشیدن را شبیه‌سازی کرده است. این دستگاه، با استفاده از یک باتری، نیکوتین مایع را تبخیر می‌کند.

نیکوتین مایع داخل ویپ، می‌تواند با طعم‌دهنده‌هایی همراه باشد. مدل‌های جدید ویپ، شبیه فلش‌های USB هستند. البته ویپ در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت تولید می‌شود.

مزایای ویپ

ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار؟ بدون شک سیگار مضرات خیلی بیشتری دارد. ویپ‌ها در حقیقت، فضایی ایجاد می‌کنند که به جای دود، نیکوتین را به صورت بخار شده استنشاق کنید.

این کار با حرارت دادن مایعی مخصوص انجام می‌شود که از ضرر خیلی کمتری نسبت به تنباکوی سیگار برخوردار است.

علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهند که بیشتر بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار، به دلیل سوختن تنباکو ایجاد می‌شوند.

سیگار سنتی، شامل 7000 ماده شیمیایی است که بخش قابل توجهی از آن‌ها سمی هستند. بدون شک، ویپ‌ها از ورود مواد شیمیایی مسموم، به بدن شما جلوگیری می‌کنند.

مزایای ویپ​

ویپ‌ها علاوه بر مضرات کمتر نسبت به سیگار، در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این تنوع در تولید ویپ، در کاربری بهتر آن تاثیر می‌گذارد.

برای مثال: نوعی از ویپ که به پاد شناخته می‌شود از کاربری بسیار ساده تری نسبت به مدل‌های قدیمی برخوردار است.

مواد تشکیل‌دهنده مایع ویپ، از دیگر نکات مهم به شمار می‌روند. محلول داخل ویپ، از گلیسیرین گیاهی، نیکوتین و طعم‌دهنده‌ها تشکیل می‌شود.

این محلول که آن را با نام جویس یا ای لیکوئید نیز می‌شناسند ، با درصد نیکوتین متفاوت تولید می‌شوند. به همین دلیل، شما می‌توانید میزان نیکوتین مصرفی خود را کنترل کرده و به مرور زمان، آن را کاهش دهید.

سیگار

سیگار در واقع، تنباکوی خوردشده‌ای است که درون یک رول کاغذی قرار دارد.

با سوزاندن رول کاغذی، تنباکوی داخل آن نیز می‌سوزد و فرد در حقیقت، دود ناشی از تنباکو را استنشاق می‌کند. نیکوتین داخل سیگار موجب اعتیاد فرد مصرف‌کننده می‌شود.

بسته به نوع سیگار، مواد موجود در سیگارها متفاوت هستند. معمولا کارخانه‌های تولیدکننده سیگار، صدها ماده افزودنی به تنباکوی آن اضافه می‌کنند که مقدار زیادی از آن‌ها سمی هستند.

دود سیگار، روی سلامت کسانی که آن را مصرف نمی‌کنند اما در معرض دود سیگار قرار دارند نیز تاثیر می‌گذارد.

مزایا سیگار

به طور کلی، سیگار مزیت‌های کمی دارد. از مزیت سیگار نسبت به ویپ، می‌توان به قیمت آن اشاره کرد. هزینه خرید یک بسته سیگار بسیار پایین تر از خرید یک ویپ است. با این وجود هزینه خرید سیگار در مدت زمان طولانی، قطعا بیشتر از ویپ خواهد بود.

علاوه بر قیمت سیگار، نشانه‌هایی از رابطه معکوس سیگار با برخی بیماری‌ها مشاهده شده است. برای مثال، سیگار می‌تواند در برخی موارد بیماری پارکینسون را بهبود ببخشد یا از آلزایمر جلوگیری کند.

معایب سیگار

بدون شک آشنایی با معایب سیگار، به انتخاب میان ویپ یا سیگار کمک خواهد کرد. سیگار کشیدن تقریبا به تمام اعضای بدن آسیب می‌رساند. مصرف سیگار می‌تواند باعث بیماری‌های جدی شود. در ادامه به برخی از این بیمار‌ها اشاره می‌شود:

  • سرطان
  • دیابت
  • بیماری‌های قلبی و عروقی
  • سکته مغزی
  • بیماری ریوی
  • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های سیستم ایمنی

علاوه بر مضراتی که دود سیگار برای مصرف‌کنندگان آن به دنبال دارد، سلامت اطرافیان آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. خطر ابتلا به آسم، سرطان ریه، بیماری‌های عروقی و دیگر بیماری‌ها، برای کسانی که در معرض دود دست دوم قرار دارند، وجود دارد.

مصرف مداوم سیگار، میل به دریافت نیکوتین بیشتر را در بدن، افزایش می‌دهد. به همین علت، افرادی که از سیگار استفاده می‌کنند، ممکن است به دیگر مواد مخدر نیز روی بیاورند.

اثرات بلند مدت مصرف سیگار

مصرف سیگار در بلند مدت، روی بینایی تاثیر می‌گذارد. آب مروارید یکی از بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار به شمار می‌رود.

پوکی استخوان، سرطان کلیه، سرطان معده، ذات الریه، کند شدن روند بهبود زخم و سرطان حنجره، دیگر بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار هستند.

همچنین، رابطه مصرف سیگار با بیماری‌های جنسی ثابت شده است. اختلال نعوظ و نقص اسپرم، از نتایج مصرف مداوم سیگار در مردان محسوب می شوند.

مصرف سیگار در زنان نیز، می‌تواند باعث سقط جنین، زایمان زود هنگام یا بارداری خارج از رحم باشد.

مقایسه ویپ و سیگار

قطعا انتخاب ویپ یا سیگار با مزایا و معایب آن‌ها ارتباط مستقیم دارد. یک مقایسه کلی، می‌تواند مشخص کند که ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار. در همین راستا به جدول مقایسه ویپ و سیگار توجه کنید.

با یک نگاه کلی، می‌توان دریافت که استفاده از ویپ، سالم تر و به صرفه تر از مصرف سیگار است. البته باید به این نکته توجه کنید که مصرف ویپ، کاملا بی‌خطر نیست.

علاوه بر این، برخی اثرات بلند مدت مصرف ویپ، هنوز قابل بررسی نیستند. با این حال، ویپ در مقایسه با سیگار، آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند.

سخن آخر

مطالبی که بیان شد، برای انتخاب ویپ یا بسیگار به شما کمک خواهد کرد. مجموعه ویپ ایران، به عنوان اولین و بزرگ ترین مرجع فروش دستگاه‌های ویپ، انواع خدمات مشاوره و فروش ویپ را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

مجموعه ویپ ایران، با کسب مجوز از وزارت صمت، به عنوان نماینده رسمی بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده ویپ، در ایران فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با خیال راحت انواع ویپ و جویس اصلی و اورجینال را به صورت آنلاین از ما خریداری کنید.

سوالات متداول

آیا استفاده از ویپ، سالم تر از مصرف سیگار است؟

در پاسخ به سوال ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار باید بگوییم به طور قطع، سیگار خطرات بیشتری دارد. ویپ با حذف بسیاری از مواد شیمیایی سیگار، از ورود سموم بیشتر به بدن جلوگیری می‌کند.

آیا ویپ دارای انواع مختلفی است؟

از انواع ویپ می‌توان به سیگار الکترونیکی، ویپ‌های پاد، پاد سیستم، ویپ ماد، پاد ماد و ویپ‌های یکبار مصرف اشاره کرد.

تنوع طعم در ویپ بیشتر است یا سیگار؟

ویپ در مقایسه با سیگار، طعم‌ها و بوهای مختلفی دارد. از طعم‌های متنوع ویپ می‌توان به میوه، شکلات، وانیل و غیره اشاره کرد.

4.7/5 :12 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست