راهنمای ساده راه اندازی ویپ و نکات مهم نگهداری

برای شروع باید بدانید که در اولین خرید، اکثر افراد نمی دانند که برای راه اندازی و استفاده از دستگاه ها چه نکات مهمی را باید رعایت کنند. اگر در ابتدای کار نکات را به درستی رعایت کنید، می توانید بدون مشکل برای همیشه “ویپینگ” خوب و لذت بخشی را تجربه کنید. در ادامه مطلب، اطلاعات مهم و کافی را به طور ساده و کامل ارائه می دهیم. همچنین شما همیشه می توانید برای مشاوره خرید ویپ و سیگارالکترونیکی و … با همکاران ما در واحد پشتیبانی و فروش در “ویپ ایران” تماس بگیرید.

تذکر:

در این مقاله تمام نکات مهم برای راه اندازی و نگهداری، کاملا ساده و مختصر ذکر شده است. لطفا کامل و با دقت تا انتهای مقاله مطالعه کنید.

راهنمای گام به گام راه اندازی انواع دستگاه

باتری: در ابتدا از شارژ داشتن باتری دستگاه خود مطمئن شوید.

 • دستگاه های پادسیستم به باتری داخلی یا اینترنال مجهز هستند اما بعضی از دستگاه های پادماد و تقریبا همه دستگاه های ویپ به باتری داخلی تجهیز نشده اند و بسته به مدل دستگاه نیاز به یک یا دو عدد باتری اکسترنال دارند که باید جداگانه تهیه شود.
 • باتری ها معمولا میزان کمی شارژ برای راه اندازی دارند، اما پس از راه اندازی و تست دستگاه، برای اولین شارژ به طور کامل باتری را شارژ کنید و بعد شروع به استفاده کنید.
 • باتری را می توانید از طریق درگاه لپ تاپ، پاوربانک و… شارژ کنید. توجه داشته باشید که توصیه میشود دستگاه ویپ خود را با شارژر فندکی خودرو شارژ نکنید (در صورت نوسان برق ممکن از به دستگاه آسیب وارد شود)
 • بعضی از دستگاه های به درگاه Micro USB و بعضی دیگر به درگاه USB-Type C مجهز شده اند. درگاه تایپ سی برخلاف درگاه میکرو یو اس بی به تکنولوژی فست شارژ مجهز است و می توان برای شارژ این دستگاه ها از شارژرهای فست شارژ استفاده کرد.
 • توصیه میشود دستگاه های ویپ را به شارژر با میزان جریان بیشتر از 2.5 آمپر متصل نکنید (میزان شدت جریان هر شارژر بر روی بدنه آن نوشته شده است)

انتخاب کویل (فیلتر دستگاه): کویل و یا کاتریج مناسب را انتخاب کنید و آن را داخل کاتریج یا اتومایزر دستگاه به صورت صحیح نصب کنید.

 • کویل تنها قطعه مصرفی دستگاه های ویپ می باشد (نکات نگهداری از کویل در پایین همین مقاله به طور کامل نوشته شده است). در برخی از دستگاه ها، کویل از تانک جدا می شود و تعویض می شود. در برخی دیگر کویل از تانک دستگاه جدا نمی شود و تانک باید به همراه کویل به صورت یک جا تعویض شود.
 • تانک دستگاه های ویپ در بعضی از دستگاه ها از نوع اتومایزر و در بعضی دیگر از نوع کاتریج می باشد. تصویر یک نمونه اتومایزر و دو نمونه کاتریج را می توانید در زیر مشاهده کنید.
 1. همه ی دستگاه های ویپ و پادماد، کویل قابل تعویض دارند و کاتریج (و یا اتومایزر) آن ها نیاز به تعویض ندارد.
 2. اما دستگاه های پادسیستم به دو دسته تقسیم می شوند: یا کویل جدا از کاتریج است و به تنهایی تعویض می شود. و یا کاتریج با کویل یکی است و به صورت کلی باید تعویض شوند. در تصاویر زیر می توانید هر دو نوع کاتریج را مشاهده کنید.
 3. پس در دستگاه هایی که کویل جدا از کاتریج و یا اتومایزر است، فقط کویل تعویض می شود و در دستگاه هایی کویل درون کاتریج نصب است و جدا نمی شود، نیاز است که کل کاتریج تعویض شود.
 • در اکثر موارد کویل های مناسب ایجوس های سالت نیکوتین با کویل های مناسب ایجوس های کم نیکوتین متفاوت است و نمی توان از آن ها به صورت جا به جا استفاده کرد.
 • هر کویل صرف نظر از نوع ایجوس قابل پشتیبانی، مناسب محدوده قدرت وات مشخصی است که بر روی خود کویل حک شده است. حتما به محدوده قدرت مناسب هر کویل دقت کنید. در تصویر رو به رو می توانید اطلاعات نوشته شده بر روی یک کویل را به طور نمونه مشاهده کنید.(به طور مثل برای کویل روبرو، میبایست قدرت دستگاه را از 30 تا حداکثر 50 وات تنظیم کرد)

پر کردن تانک : تانک کاتریج یا اتومایزر خود را با ایجوس پر کنید.

 • در صورت استفاده از ایجوس نیکوتین سالت، قبل از پر کردن تانک، حتما ایجوس را تکان دهید تا نیکوتین ته نشین شده با ایجوس ترکیب شود و بعد تانک را پر کنید.
 • تانک دستگاه خود را با ایجوس مناسب، حداکثر تا 80 درصد ظرفیت کاتریج پر کنید. اگر تانک بیشتر از این میزان پر شود ممکن است در هنگام کام گرفتن از دستگاه ایجوس به داخل دهان برگردد.
 • هیچ وقت اجازه ندهید میزان ایجوس داخل تانک کمتر از 20 درصد شود زیرا در این صورت احتمال خرابی کویل یا کاتریج بالا می رود.

حداقل حدود 10 دقیقه صبر کنید.

 • هر بار که از کویل یا کاتریج نو استفاده می کنید، بعد از پر کردن تانک، حتما باید حداقل 10 دقیقه به کویل یا کاتریج فرصت دهید تا آماده ویپینگ شود. اگر به هر دلیلی در این مدت کوتاه از دستگاه کام بگیرید و یا دکمه کام دهی را فشار دهید، ممکن است کویل یا کاتریج خراب شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در این صورت باید کویل یا کاتریج را تعویض کنید.(این قانون فقط در مواقعی که کویل یا کاتریج نو بر روی دستگاه میگذارید اهمیت دارد.)

تنظیم قدرت: قدرت دستگاه را متناسب با محدوده قدرت قابل پشتیبانی کویل تنظیم کنید.

 • در صورت خاموش بودن دستگاه، می توانید با 5 بار پشت سر هم فشار دادن دکمه اصلی آن را روشن کنید. به همین صورت هم می توانید در صورت نیاز دستگاه را خاموش کنید (بعضی از دستگاه ها بدون دکمه طراحی شده اند و خاموش نمی شوند).
 • همه دستگاه های ویپ و اکثر دستگاه های پادماد قابلیت تنظیم قدرت دارند و به راحتی می توانید قدرت دستگاه را تنظیم کنید.
 • دستگاه های پادسیستم اکثرا قابلیت تنظیم قدرت ندارند و دستگاه به صورت خودکار و هوشمند قدرت را تنظیم میکنند. پس اگر دستگاه شما قابلیت تنظیم قدرت ندارد با خیال راحت و بدون انجام کار خاصی می تونید از دستگاه استفاده کنید.
 • اگر دستگاه شما حالت های ویپینگ مختلف دارد، همیشه حالتی را انتخاب کنید که قدرت دستگاه را در واحد “وات” نمایش دهد. زیرا برای تنظیم قدرت در حالت های دیگر نیاز به محاسبات دارید تا قدرت مناسب را پیدا کنید. پس همیشه قدرت را بر حسب “وات” تنظیم کنید. اگر دستگاه را در حالت های دیگر قرار دهید و اشتباه تنظیم کنید ممکن است موجب خرابی کویل دستگاه ویپ یا پادسیستم شود.

شروع به کام گرفتن کنید.

 • اگر دستگاه شما مکانیزم کام دهی اتوماتیک دارد، بدون نیاز به انجام کار خاصی می توانید از دستگاه کام بگیرید. اگر هم دستگاه شما دکمه کام دهی دارد، باید همزمان با کام گرفتن این دکمه را نگه دارید و از دستگاه کام بگیرید. هیچ وقت بدون کام گرفتن دکمه را نگه ندارید.
 • کام محکم و با مکش زیاد نگیرید. کام های شما باید آرام و با مکش عادی باشد. این نکته باید در تمامی دستگاه های ویپ، پادماد و پادسیستم رعایت شود. در صورت رعایت نکردن این نکته، ممکن است ایجوس به داخل دهان شما برگردد و البته عمر کویل شما کم می شود.
 • حدودا در 10 کام اول انتظار طعم رسانی خوبی را نداشته باشید. همیشه کویل نو تقریبا تا 10 کام اول قدرت طعم رسانی خیلی خوبی ندارد اما در ادامه عملکرد آن عادی می شود.
 • بین هر دو کام حداقل 5 ثانیه فاصله را رعایت کنید. در غیر این صورت کویل فرصت خنک شدن را ندارد و احتمال خرابی آن بیشتر میشود.

 

نکات نگهداری کلی برای تمام مدل دستگاه های ویپ، پادماد و پادسیستم:

 •  دستگاه های ویپ، پادماد و پادسیستم مانند همه دستگاه های الکترونیکی نسبت به ضربه حساس هستند و ممکن است در اثر ضربه شدید آسیب جدی ببینند.
 •  تمامی دستگاه های الکترونیکی نسبت به نفوذ انواع مایعات آسیب پذیر هستند. دستگاه های ویپ هم از این قاعده مستثنی نیستند.
 •  کویل یا کاتریج تنها قطعه مصرفی تمامی دستگاه ها می باشد. در صورت رعایت نشدن نکات نگهداری توسط کاربر، کویل ممکن است در کمتر از 5 دقیقه خراب شود. پس حتما نکاتی که در این مقاله ذکر شده است را رعایت کنید تا تجربه خوبی از ویپینگ را داشته باشید.
 • پس دادن مایع تا حد کمی در روز برای همه دستگاه ها طبیعی است. در طول روز حتما یک یا دو بار زیر کاتریج دستگاه را چک کنید و در صورت مشاهده ایجوس، زیر کاتریج و داخل دستگاه را با دستمال و یا گوش پاک کن تمیز کنید. در صورتی که ایجوس پس داده شده وارد دستگاه شود، همانطور که گفته شد ممکن است دستگاه آسیب جدی ببیند. یکی از اتفاقات پر تکرار برای دستگاه ها نفوذ ایجوس به داخل آن ها است که به سادگی و با رعایت این نکته قابل پیشگیری می باشد.
 • اصلی ترین دلیل پس دادن مایع ایجوس گرما است. در صورتی که دستگاه در معرض گرما قرار گیرد، شروع به لیکیج (Leakage یا همان پس دادن مایع) می کند. همچنین تغییر ارتفاع باعث پس دادن مایع می شود.
 • نشانه های تمام شدن عمر کویل عبارتند از:
 1. کم شدن بخار خروجی در هنگام کام گرفتن.
 2. کم شدن طعم رسانی.
 3. زیاد شدن لیکیچ (پس دادن مایع)
 4. و در نهایت اصلی ترین نشانه، طعم و بوی سوختگی کویل است.

نکته: همانطور که در بالا توضیح داده شد، نفوذ مایع ایجوس به داخل دستگاه موجب آسیب جدی و غیر قابل جبران می شود. پس درصورتی که عمر کویل شما به پایان رسیده و مایع زیادی پس می دهد، حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید تا به دستگاه آسیب وارد نگردد.

 • اگر ایجوس داخل تانک دستگاه به کمتر از میزان 20 درصد از ظرفیت تانک برسد، ممکن است کویل آسیب ببیند.
 • استفاده از ایجوس های فیک یا غیراصلی، یکی از دلایل سوختن و خراب شدن کویل دستگاه هستش. ویپ ایران به شما این اطمینان رو میده که همیشه و همیشه، تمام کالاهایی که از ویپ ایران تهیه میکنید، اصلی و اورجینال هستند.
 • باتری دستگاه های ویپ همانند تمام دستگاه های الکترونیکی دیگر، در صورت استفاده نشدن، ممکن است دچار مشکل شود و اصطلاحا “بخوابد” و دیگر قابل استفاده نباشد. پس، حتما هر چند روز یک بار از دستگاه خود استفاده کنید تا باتری دچار مشکل نشود.
 • ایرفلو یا دریچه هوای دستگاه های ویپ در هنگام کام گیری هوا را به داخل کویل هدایت می کند. پس، درصورت بسته بودن دریچه و یا مسدود بودن مجرای هوا، کویل هوای مورد نیاز را دریافت نمی کند و در نتیجه دستگاه کام نمی دهد. در صورت بسته بودن مسیر ایرفلو و کام گرفتن، کویل بیش از حد داغ می شود و در نتیجه می سوزد. حتما به باز بودن مسیر هوای ورودی دستگاه در هنگام استفاده توجه کنید.

توجه داشته باشید که خراب شدن کویل یا کاتریج ها زمان مشخصی نداره و ممکنه از لحظه اول تو یک اشتباه خیلی کوچیک، خراب بشه و یا اینکه بتونید با رعایت نکات چند ماه هم استفاده کنید. این به نوع و طرز استفاده شما خیلی بستگی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟
سلام، در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید، روی آیکون پشتیبان کلیک کنید:

فهرست