فرق بین PG و VG در ایجوس ویپینگ. از کدام استفاده کنیم؟

وقتی صحبت از E-juice می شود، دائماً موضوع سر در آوردن از دو فاکتور VG و PG پیش می آید. این موضوع کمی برای آنهایی که به تازگی شروع به استفاده از ویپ کرده اند، گیج کننده است. اما آگاهی از مواد تشکیل دهنده این دو، میتواند تجربه ویپینگ شما را بهبود ببخشد.
در این مقاله هرآنچه که برای دانستن در مورد VG و PG نیاز دارید، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

VG و PG چیست؟

به عبارت ساده VG و PG مایعات بی بویی هستند که با عطر، طعم و نیکوتین ترکیب می شوند تا E_juice تشکیل دهند. آنها در برابر حرارت بخاری تولید می کنند که قابل اشتنشاق است.

هر دو سیال قوام متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و همچنین تفاوت کوچکی در طعم و مزه با هم دارند. وقتی تولید بخار می کنند، احساس مجزایی در دهان و گلو ایجاد می کنند. اکثر لیکوئیدهای مدرن دو سیال را با هم ترکیب می کنند و تفاوت های چشمگیری در آنها ایجاد می کنند.

حال می خواهیم با جزئیات بیشتری به آنها بنگریم.

PG (Propylene Glycol) :

PG یک ماده نفتی است. مایعی بی بو و بی رنگ است و چسبندگی کمتری نسبت به VG دارد. هنگام ویپینگ باعث ایجاد سوزش و زدن در گلو می شود که احساسی شبیه کشیدن توتون و تنباکو را در کاربر به وجود می آورد. همچنین نسبت به VG طعم و مزه را بیشتر و بهتر احساس خواهید کرد. بدین معنی که در PG بیشتر از کنستانتره و نیکوتین برای طعم دهندگی استفاده می شود.

PG را می توان در بسیاری از محصولات خانگی یافت. از جمله:

– اسپری های آسم

– غذای حیوانات خانگی

– داروهای خوراکی، تزریقی و یا داروهای موضعی

– محصولات آرایشی بهداشتی مانند شامپو، لوازم آرایشی ، دستمال مرطوب

آیا PG یک ماده بی ضرر است؟

تحقیقات نشان داده است که PG به صورت مصرف خوراکی بی ضرر است. سازمان FDA نیز تائید کرده است که به طور کلی به عنوان یک ماده بی ضرر برای افزودن به مواد غذایی شناخته می شود. هرچند که بیشتر تحقیقات روی این ماده از نظر مصرف خوراکی بوده است تا به عنوان ذرات معلق قابل استنشاق ، اما تحقیقات خاصی طی یک آزمایش طولانی مدت در سال 1947 صورت گرفت که مطابق با آن استنشاق PG کاملا بی ضرر نشان داده شد.

در سال 2010 بر روی PGE ها (مخلوطی از پروپلین گلیکول و گلیکول استر) مطالعاتی صورت گرفت که نشان از افزایش خطر ابتلا به اختلالات تنفسی و ایجاد آسم، تب یونجه و اگزما در کودکان داشت. با این حال بیشتر این احتمال ها به گلیکول استر ها نسبت داده شد تا به PG.

با نگاهی به شواهد، معقول است که فرض کنیم PG برای استنشاق بی ضرر است. اما نیاز به مطالعات جامع تری وجود دارد.

شایعات و داستان پراکنی های بسیاری برای ایجاد تشویش اذهان عمومی وجود دارد مبنی بر اینکه PG یک ماده سمی است که در ضد یخ مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ماده مذکور اتیل گلیکول، یک ماده شیمیایی است که ترکیبی بسیار نزدیک به PG دارد. اما این ماده در ویپینگ استفاده نمی شود.

به طور کلی PG به عنوان یک ماده بی خطر برای انسان در نظر گرفته می شود اما می تواند باعث ایجاد آسیب جدی به حیوانات خانگی شود. برای مثال به عنوان یک ماده بی ضرر در غذای سگ استفاده می شودولی در گربه باعث ایجاد کم خونی هاینز می شود. هنگام ویپینگ اطراف حیوانات خانگی بیشتر مراقب باشید مخصوصا اگر از لیکوئید نوع PG استفاده می کنید.

چه چیزهایی درباره PG باید بدانم؟

برخی افراد هنگام استفاده از PG دچار تحریک شدید در ناحیه گلو می شوند. آلرژی نسبت به PG به ندرت به وجود می آید اما گزارش شده است.

اگر بعد از استفاده از لیکوئید های PG دچار راش پوستی، درد و یا سایر واکنش های  ناخوشایند شدید، باید لیکوئیدهای 100% VG را جایگزین نمایید.

مهمترین عوارض جانبی استفاده از لیکوئیدهای PG، خشک شدن دهان، گلودرد و افزایش تشنگی است. پیشنهاد می شود آب و مایعات بیشتری نسبت به حالت معمول در هفته های اول استفاده از ویپ بنوشید.

توجه کنید هر عکس العمل غیر طبیعی می تواند به دلیل ترک سیگار باشد و نه لزوما به خاطر استفاده از PG

VG (Vegetable Glycerin)

یک ماده شیمیایی طبیعی است که از روغن سبزیجات نشات می گیرد. پس برای گیاه خواران بی ضرر است. معمولا از این ماده در لیکوئیدها برای ایجاد دود غلیظ استفاده می شود.

VG دارای طعم کمی شیرین و غلظت دود قابل ملاحظه نسبت به PG است. بخار تولید شده از VG بسیار نرم تر و صاف تر از PG است. با اینکه نیکوتین و طعم دهندگی در PG بسیار قوی تر است، اما بسیاری از فروشندگان لیکوئید های VG بالا را به عنوان جایگزین پیشنهاد می کنند.

VG نیز در بسیاری از دارو ها، غذاها و محصولات بهداشتی یافت می شود. ازجمله :

– شیرین کننده های جایگزین شکر

– لوازم آرایشی مانند موس، افتر شیو و دئودورانت

– غذای حیوانات خانگی

– صابون و کرم دست

– غذاهای پخته شده برای افزایش رطوبت

– برای تولید ژل های خاص درکرم های دارویی،قرص، کپسول و ژله

– خمیردندان و دیگر محصولات مراقبت از دهان و دندان

آیا VG یک ماده بی ضرر است؟

FDA ماده VG را به صورت رسمی به عنوان یک ماده بی ضرر طبقه بندی کرده است و به عنوان یکی از موادی که با بدن انسان مطابقت دارد می شناسد. ارزیابی SIDS هم نشان می دهد که مصرف آن مسمومیت کمی دارد و پتانسیل کمی در تحریک پوست و چشم دارد.

– استفاده گسترده از VG در غذاها و داروها نشان می دهد که برای انسان بی خطر است. با این حال همانند PG ، مطالعات محدودی در رابطه با استنشاق VG وجود دارد.

تحقیقاتی که در سال 2008 بر روی سمی بودن استنشاق ذرات گلیسرول انجام شد، از حداقل خطرات خبر می دهد. ما می توانیم فرض کنیم استفاده از VG در ویپینگ هیچ تاثیر جدی روی سلامتی ما ندارد. اما همانند PG ، از تحقیقات دقیق تر استقبال می کنیم.

نکته مهم این است که خطر ابتلا به آلرژی نسبت به VG بسیار پایین است و این باعث می شود بتوان آن را به عنوان یک جایگزین مفید برای آن دسته از کسانی که به لیکوئیدهای PG  حساسیت دارند، قرار داد.

اگر شما به روغن نخل یا روغن نارگیل حساسیت دارید، در این صورت لیکوئیدهای VG می تواند باعث ایجاد مشکل شود. اما این اتفاق غیرمعمول است. کسانی که دیابت دارند، احتمال ایجاد مشکل بخاطر متابولیسم VG برایشان وجود دارد اما این بستگی به میزان استفاده آنها از ویپ دارد.

چه چیزهایی درباره VG باید بدانم؟

استفاده از VG می تواند طول عمر اتومایزر را در مقایسه با لیکوییدهای PG کوتاه تر می کند. لیکوئیدهای VG بالا سریعتر کویل را مسدود می کنند و باعث می شوند خوب کار نکند.
مهمترین و رایج ترین عوارض جانبی ویپینگ با لیکوئید VG بالا خشک شدن دهان، گلو درد و افزایش تشنگی است. آب فراوان بنوشید و در صورت لزوم بین زمان های ویپینگ خود وقفه بیندازید.

چه ترکیبی از VG/PG را انتخاب کنیم؟

جواب این سوال بستگی به تجربه ویپینگ شما دارد. آدم های مختلف درصدهای متفاوتی VG/PG را انتخاب می کنند.

– اگر می خواهید سنگینی و تیزی بیشتری در گلو احساس کنید، شما لیکوئید PG بالا را ترجیح خواهید داد.کسانی که قبلا زیاد سیگار می کشیده اند، طالب این نوع لیکوئید ها هستند.

– اگر می خواهید سوزش کمتری در گلو احساس کنید، لیکوئید های VG بالا احساس صافی بیشتری در گلو به وجود می آوردند. طعم و عطر در VG بالا کمتر احساس می شود. اما با بالا بردن قدرت دستگاه می توانید به این مشکل غلبه کنید.

– (تحریر فروشگاه ویپ ایران – www.vapeiran.store)

همیشه مراقب باشید ولتاژ/وات اتومایزر خود را در محدوده قدرت آن تنظیم کنید. وگرنه دستگاهتان در معرض خطر خشک شدن و خرابی قرار خواهد گرفت.

– اگر می خواهید ویپ کشیدنتان کمتر در مکان های عمومی دیده شود، از لیکوئیدهای PG بالا استفاده کنید چون دود کمتری تولید می کنند. کشیدن ویپ در برخی مکان ها مانند اتاق انتظار یا وسایل نقلیه عمومی معمولا غیر قانونی است. از آنجایی که ویپینگ نسبتا جدید است، بهتر است به افکار عمومی احترام بگذاریم و آگاهانه رفتار کنیم.

– روند تولید حلقه هایابرهای غلیظ دود را Cloud Chasing می گویند و به راحتی به وسیله بازدم ابرهای متراکم تولید می شوند. هرچه دود غلیظ تر، بهتر. حتی گاهی بین افراد رقابت به وجود می آید که کسی که ابر بزرگتری تولید کند، برنده است. برای این منظور از لیکوئیدهای VG بالا استفاده کنید. هرچه درصد VG بالاتر ، غلظت و حجم دود بیشتر می شود.

امیدواریم که با خواندن این مقاله، دانش شما در خصوص Vaping و مسائل مربوط به آن افزایش پیدا کرده باشد.

ترجمه: م.سلیمانی پور – تیم فروشگاه آنلاین ویپ ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *