خطرات استفاده از جویس و پادهای یکبارمصرف غیراصلی

خطرناک بودن ایجوس ها و پادهای یکبارمصرف غیر اورجینال

یک تحقیق جدید در وب‌سایت BBC با عنوان “مواد شیمیایی بسیار خطرناک و بیماری زا در محصولات غیر اورجینال ویپینگ” منتشر شده است که خطرناک بودن استفاده از ایجوس ها و پادهای یکبارمصرف غیر اورجینال را بررسی می کند.

لازم به ذکر است، مواردی که در این تحقیقات درج شده است، درباره محصولات اورجینال که استاندارد های متعددی را پاس کرده اند صدق نمی کند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که کاربران پادهای یکبار مصرف و ایجوس های غیراورجینال، بیش از دو برابر مقدار مطمئن سرب روزانه و ۹ برابر مقدار مطمئن نیکل را استنشاق می کنند.

 برخی از پادهای یکبارمصرف نیز حاوی مواد شیمیایی مضر مانند دود سیگار بودند. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، سطوح بالای قرار گرفتن در معرض سرب می تواند بر سیستم عصبی مرکزی و مغز تاثیر بگذارد.

 آزمایشگاه Inter Scientific در لیورپول، که با تولیدکنندگان ویپ برای اطمینان از رعایت استانداردهای قانونی کار می کند، 18 مدل پادیکبارمصرف و ایجوس غیر اورجینال را تجزیه و تحلیل کرد.

جالب است بدانید هیچ کدام از آنها قبل از فروش در بازار جهانی، هیچ نوع استانداردی را پاس نکرده بودند

دیوید لاوسون یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه گفت: “در 15 سال آزمایش، من هرگز سرب را در دستگاهی ندیده ام. هیچ یک از اینها نباید در بازار باشد. آنها تمام قوانین مربوط به سطوح مجاز فلز را زیر پا می گذارند. این محصولات غیراورجینال، بدترین مجموعه ای از نتایجی هستند که تا به حال دیده ام.”

در پادهای یک بار مصرف غیر اورجینال مقادیر فلزات یافت شده عبارت بودند از: سرب 12 میکروگرم در گرم، 2.4 برابر سطح قرار گرفتن در معرض ایمن تعیین شده. نیکل 9.6 برابر سطح ایمن و کروم 6.6 برابر سطح ایمن. آزمایش‌های تحقیقاتی همچنین ترکیباتی به نام کربونیل‌ها را یافت که 10 برابر حد مجاز، مواد شیمیایی مانند فرمالدئید و استالدئید که مواد سمی هستند در خود داشت.

بعضی از آنها حتی بیشتر از سیگار سنتی این مواد شیمیایی را در خود داشتند! تمام این موارد برخلاف قوانین آژانس تنظیم مقررات دارو MHRA می باشند.

جان بریتون، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه ناتینگهام، که عضو گروه کالج سلطنتی پزشکان است، گفت استنشاق فلزات می تواند بسیار خطرناک باشد.

 وی گفت: سرب یک نوروتوکسین است و رشد مغز را مختل می کند، کروم و نیکل آلرژن هستند و ذرات فلزی به طور کلی در جریان خون می توانند باعث لخته شدن خون شوند و بیماری های قلبی عروقی را تشدید کنند.

 کربونیل‌ها سرطان‌زا هستند و بنابراین با استفاده مداوم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، اما در محصولات قانونی، سطح همه این موارد بسیار پایین است، بنابراین خطر مادام‌العمر برای فرد بسیار کم است.

اما آقای لاوسون گفت اخیراً  با افزایش فروش محصولات غیر اورجینال  “بعضی از آنها را  به سختی می توان بین محصولاتی که اورجینال هستند تشخیص داد“.

پروفسور دیم هلن استوکس لمپارد (رئیس آکادمی کالج های سلطنتی پزشکی) گفت که از این یافته ها واقعا شوکه شده است و محصولات غیرقانونی باید از خیابان های ما، از مغازه های ما خارج شوند که از سلامت مردم دنیا محافظت شود تا از محصولات استاندارد و اصلی بتوانند به جای  دخانیات و سیگارهای سنتی استفاده کنند.

منبع: bbc.com

4.5/5 :55 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست