راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها

راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها

این روزها در سراسر دنیا تعداد کاربرانی که از دستگاه ویپ و سیگار های الکترونیک استفاده میکنند، روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم انواع ارورهای رایج و دلایل خرابی دستگاه های ویپ را بررسی کنیم و راه برطرف کردن آن را به شما آموزش بدهیم.

راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها

خطای Low Atomizer ویپ :

شاید تا به حال دیده باشید که روی صفحه نمایش ویپ شما ارور Low Atomizer نمایش داده شود! دلیل این ارور چیست؟
این خطا می تواند بسته به نوع مادی که شما استفاده می کنید (به بدنه دستگاه ویپ ماد میگویند) معانی مختلفی داشته باشد. اما معمولا این خطا از مقاومت سیم پیچ نشأت می گیرد و به این معناست که مقاومت سیم پیچ کم تر از مقدار مجاز دستگاه شماست. دلایل دیگری هم مثل کوتاه بودن سیم پیچ، خواندن مقاومت ضعیف، اتصال سست کویل و یا اتصال ناقص اتومایزر به ماد دستگاه میتواند باشد.

راه حل خطای لو اتومایزر ویپ ها:

اگر از نوع اتومایزر تانک که تهیه کردید، مطمئن هستید و میدونید که با بدنه یا ماد دستگاه، همخوانی دارد و با این شرط که دستگاه شما ضربه نخورده باشد، معمولا با تعویض کویل دستگاه این مشکل برطرف خواهد شد.

خطای Check Atomizer ویپ :

خطای چک اتومایزر ویپ Check Atomizer هم مثل ارور Atomizer Low، یک خطای کلی است که معمولا به دلیل اتصال ناقص کانکشن اتومایزر به ماد دستگاه رخ می دهد. در واقع وقتی ماد نتواند اتومایزر را شناسایی کند، نمی تواند جریان برق را برای داغ کردن کویل و تولید بخار به سیم پیچ منتقل کند.در بعضی از دستگاه های ویپ هم وقتی از سیم پیچ کوتاه استفاده شود، مقاومت دستگاه ویپ دچار مشکل باشد و یا مکانی که کویل در آن قرار میگیرد کمی جا باز کرده باشد، ارور چک اتومایزر نمایان می شود.

راه حل خطای چک اتومایزر ویپ ها:

اگر با این خطا روبرو شدید و هیچ ابزاری برای تعمیر نداشته باشید تنها راه حلی که پیش روی شماست این است که اتومایزر را از دستگاه جدا کنید و منطقه کانکشن دستگاه و اتومایزر را بخوبی تمیز کنید و مجددا آن ها را به هم متصل کنید. (البته دقت داشته باشید که اتومایزر خیلی هم سفت بسته نشود.)
بعضی از اتومایزر ها هم هستند که دارای یک پین قابل تنظیم روی اتومایزر هستند. توجه داشته باشید که این پین از بین نرفته باشد. ممکن هم هست کانکشن دستگاه شما به مرور زمان دچار مشکل شده باشد. برای اطمینان از این مسئله پیشنهاد میکنیم یک اتومایزر دیگر را روی دستگاه تان امتحان کنید. اگر خطا ناپدید شد، مشکل از اتومایزر است اما اگر باز هم با این خطا روبرو شدید، ماد شما دچار مشکل شده است و باید آن را برای تعمیر به یکی از مراکز معتبر تعمیرات ویپ ببرید.

راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها
راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها

خطای Resistance (OHMS) Jumps ویپ ها :

عددی که به عنوان مقاومت روی ماد دستگاه ویپ می بینید در واقع یک عدد محاسبه شده است و به عنوان یک معیار عالی نباید به آن نگاه کنید.
فرض کنید یک کویل دست پیچ 0.5 اهم دارید و می خواهید از آن روی یک ماد قابل تنظیم استفاده کنید. اگر ماد ویپ شما مقاومت کویل را حتی تا 0.1 هم کاهش دهد باز عدد 0.5 اهم را بشما نشان می دهد. در بیشتر پک های کویل های دست پیچ، کویل هایی با 0.1 کمتر یا بیشتر از حالت معمول شان وجود دارد. یعنی یک پک 5 تایی از کویل دست ساز 0.5 اهم می تواند شامل کویل هایی با 0.6 و 0.4 اهم هم باشد.

پس اگر مشاهده کردید که اهم مقاومت ویپ در حد 0.1 یا 0.2 JUMPING دارد جای نگرانی نیست و می توانید از آن استفاده کنید اما اگر مقاومت دستگاه شما از 0.5 تا 1.5 یا 2.5 اهم JUMPING داشت مشکلی جدی وجود دارد. زمانی که دستگاه ویپ اینطور تشخیص بدهد که کویل شما دارای مقاومت زیادی است، ولتاژ بسیار بیشتری تولید می کند و کویل شما خیلی زود خراب می شود چون مقاومت واقعی کویل شما 0.5 است نه 2.5 اهم!!

راه حل خطای رسیستنس جامپس ویپ ها:

طبیعتا بهترین راه برای حل این مشکل عیب یابی است. اولین کاری که باید بکنید این است که ببینید مشکل از ماد دستگاه است یا اتومایزر.
ابتدا اتومایزر را روی یک دستگاه دیگر ببندید. اگر مجددا مقاومت آن پرش داشت با تعویض کویل این مشکی معمولا باید برطرف شود. اما اگر بعد از تعویض کویل باز هم مقاومت دستگاه JUMPING داشت بخش دیگری از اتومایزر نیاز به تعویض دارد.
اگر هم مشکل از اتومایزر نباشد طبیعتا ماد دستگاه است که ایراد دارد. با بستن یک اتومایزر دیگر روی ماد می توان متوجه شد که ایراد از سمت ماد ویپ است (البته امکان این اتفاق بسیار پایین است) و باید آن را برای تعمیر به یکی از مراکز معتبر تعمیرات ویپ ببرید.

خطای Low Battery دستگاه های ویپ و پادماد:

این ارور هم یکی دیگر از ارور های معمول است که به سادگی رفع می شود. وقتی دستگاه خطای لو باتری را نمایش می دهد تنها کاری که نیاز است برای رفع آن انجام بدهید شارژ باتری ویپ است. ممکن است ویپ شما دارای باتری داخلی یا خارجی باشد که در هر دو صورت با اتصال کابل می تواند خیلی ساده دستگاه خود را شارژ کنید. ممکن هم هست گاهی اوقات این خطا درعین پر بودن باتری نمایش داده شود که در این صورت با تعویض باتری برطرف خواهد شد.

خطای NO Atomizer Connection ویپ ها:

مهم ترین بخش ارتباطی بین اتومایزر و ماد ویپ شما، کانکشن 510 است که هر دو بخش دستگاه شما آن را دارند. بسیاری از دستگاه ها هستند که دارای کانکتور 510 تراز شده هستند اما دستگاه های دیگری هم هستند که به صورت مستقیم نمی توان روی آنها هر اتومایزری را بست و باید از کانکتور 510 استفاده کنید.در صورتی که یکی از کانکشن های 510 اتومایز یا ماد دچار مشکل باشد این ارور نمایش داده می شود و از کام دهی دستگاه جلوگیری می شود.

راه حل خطای نو اتومایزر کانکشن ویپ ها:

در این مورد  می توانید کانتکور را باز کرده و کمی آن را تمیز کنید و مجددا روی دستگاه ببندید و امتحان کنید. اگر باز هم با این خطا مواجه شدید کانکتور را بیشتر سفت کنید.توجه داشته باشید نباید مخزن را بیش از حد محکم ببندید چون ممکن است به اتصال 510 ویپ تان آسیب برسانید.

راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها
راه حل خرابی و مشکلات دستگاه های ویپ و برطرف کردن خطاها

خطای Device to HOT دستگاه های ویپ :

این خطای ویپ خطای مهمی نیست و نیازی نیست زیاد نگران آن باشید، چراکه به راحتی رفع می شود. همانطور که از نام این دستگاه هم مشخص می باشد، وقتی از دستگاه مدت زیادی استفاده می کنید و به دستگاه ویپ اجازه خنک شدن نمی دهید و دمای دستگاه بیشتر از بالاترین درجه حرارت میرسد این خطا روی ماد شما ظاهر می شود و برای حفظ ایمنی تا خنک شدن به شما اجازه ویپینگ نمی دهد.

بطور کلی در دو حالت این خطا روی دستگاه نمایش داده می شود:

 • حالت عادی: وقتی برای یک مدت طولانی از دستگاه ویپ کام بگیرید (به عنوان مثال 10 پاف پشت هم روی ولتاژ بالا) ویپ برای محافظ از دستگاه پیام TOO HOT را به شما نمایش می دهد. پیشنهاد میکنیم اگر دستگاه شما با باتری خارجی کار میکند، باتری را از دستگاه خارج کنید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا دمای دستگاه به حالت نرمال باز گردد.
 • حالت غیر عادی: اگر بعد از یک ویپینگ خیلی کوتاه این خطا نمایش داده شود دستگاه شما یک مشکل داخلی دارد که برای رفع آن باید به یک مرکز معتبر ویپ مراجعه نمایی

دلایل روشن نشدن دستگاه های ویپ و پادسیستم :

یکی از خطاهایی که ممکن است پیش بیاید این است که دستگاه ویپ به طور ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمی شود؛ در 90 درصد مواقع وقتی چنین اتفاقی می افتد می توان احتمال داد که مایع ایجوس به داخل دستگاه ویپ وارد شده و به قسمت چیپست دستگاه نفوذ کرده است و از اساسی ترین مشکل ها در بحث ارور ویپ می باشد. در چنین مواقعی حتما باید دستگاه را به دست تعمیرکار متخصص بسپارید تا با دقت چیپست دستگاه را تمیز و مشکل را حل کند و اگر با دقت بالایی این کار صورت نگیرد احتمال سوختن آی سی اصلی دستگاه زیاد می باشد. پس این مورد را حتما به دست تعمیرکاران معتبر ویپ بسپارید.مورد خیلی مهمتر دیگه برای اینکه ویپ شما روشن نشه، معمولا خرابی باتری هستش.اگر از شارژ باتری دستگاه مطمئن هستید، احتمال اینکه باتری دستگاه شما خراب شده باشد وجود دارد. خصوصا در مواقعی که مدتی است از دستگاه استفاده نکرده اید.

اگر دستگاه ویپ شما از باتری قابل تعویض بهره میبرد، خوب خیلی راحت باتری دیگری را جایگزین کنید. برای تست این موضوع میتونید به ویپ ایران شو روم مراجعه کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید مشکل از باتری است، اقدام به خرید باتری جدید نمایید. اما فراموش نکنید اگر دستگاه شما از باتری داخلی بهره میبرد، یعنی باتری قابل تعویض ندارد، خوب قطعا ما هم باتری خاص اون دستگاه رو نداریم و شما میبایست به مرکز تعمیر و خرابی ویپ مراجعه کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری کلی:
دستگاه ویپ هم مانند هر دستگاه الکترونیکی می تواند بعد از مدتی در صورت استفاده نادرست دچار مشکل شود و نیاز به کمی بررسی و شاید تعمیر داشته باشد. خوشبختانه این دستگاه ها بسیار هوشمند هستند و تا جایی که می توانند ارور ویپ را به شما از طریق صفحه نمایشگر منتقل می کنند یا اصلا چیپست محافظتی این دستگاه ها اجازه ی خرابی را در خیلی از موارد نمیدهد و از خرابی جلوگیری میکند.امیدوارم این مقاله در حل این خطاها بتواند کمک تان کند. در صورتی که در هر بخش سوالی برای شما بوجود آمد می تواند در پایین همین مقاله در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا پاسخ آن را دریافت کنید

8 Comments

 1. به نظرم تا زمانی که دستگاه زمین نخوره، و اون مواردی که برای خراب شدن کویل هستش رو رعایت کنیم، دستگاه ها هیچیشون نمیشه. یه مورد دیگه که شماره اشاره نکردید این هست که کلا به شارژرهای فندکی دستگاه ها رو نزنید و شارژ کنید.شارژرهای فندکی ماشین به دلیل بالا پایین شدن آمپر و جریان ولتاژ، ممکنه باعث صدمه زدن به بورد دستگاه های ویپ بشن.
 2. سلام خسته نباشید من وینکس دارم هم شارژ داره هم جویس ولی چراغش چشمک قرمز میزنی مشکل از چیه
  • دوست عزیزم به نظر میاد که وقت تعویض کویل دستگاه باشه.کویل اش رو تعویض کنید مشکلتون برطرف میشه.
 3. سلام ویپ من روش میزنهAtomiser high و کار نمیکنه! البته خود ویپ روشن میشه اما کام نمیده اینو مینویسه! ایرادش رو چجوری میتونم رفع کنم؟
  • دوست عزیزم اولین کاری که باید انجام بدید تعویض کویل قدیمی دستگاه با کویل جدید هستش.کویل رو تعویض کنید و بررسی کنید میزان قدرت وات دستگاه رو تو محدوده پشتیبانی قدرت کویل قرار بدید.
 4. سلام وقت بخیر ، 2 روزه ویپ خریدم مدل Agis red Phoenix 100w ولی مشکل اینه خیلی خیلی سریع باتریش خالی میشه ، حتی 2 تا باتری نو هم تست کردم روش بازم همین مشکل رو داره ، طعم دستگاه هم یکم سوختگی پیدا کرده ، خواهش میکنم راهنمایی کنید
  • درود بر شما نکته اول اینکه شما این دستگاه رو از ما تهیه نکردید چون ما اصلا همچین مدلی رو ارائه نمیدیم.اول باید از اصلی بودن خود کالا مطمئن شید. نکته توم اینکه باتری هزار مدل تقلبی داره، باتری نو و اصلی نباید مشکلی داشته باشه پس قطعا مشکل از باتری هستش نکته سوم طعم سوختگی یعنی اینکه کویل شما خراب شده، عوض اش کنید. حالا اینکه چرا خراب شده به چندین دلیل میتونه باشه، یا استفاده اشتباه، یا تقلبی بودن ایجوس شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *