مبتلا نشدن مصرف کنندگان ویپ به عفونت های تنفسی

استفاده از ویپ و سیگار الکترونیکی نه تنها باعث ابتلای افراد به ذات الریه نمیشود بلکه میتواند از آن جلوگیری کند! کارشناسان بهداشت باردیگر آخرین خبر رسمی رسانه ها بر علیه ویپ را رد میکنند.فقط چند روز بعد از بیانیه رسمی وزارت بهداشت عمومی انگلستان با عنوان ضرورت جایگزین کردن ویپ و سیگارالکترونیکی رسانه ها بار دیگر خبری مبی بر مضر بودن ویپینگ منتشر کردند. بیایید برای مثال یکی از اخبار اشتباه را بررسی کنیم.یک مقاله از روزنامه ای که بیشترین فروش را در انگلستان دارد! تیتر خبر: “تحقیقات نشان می دهد افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند ، احتمال ابتلای آنها به ذات الریه بیشتر است”.

طبق تحقیقات دانشگاه کوئین مری لندن (Queen Mary University of London) این موضوع به هیچ وجه حقیقت ندارد! محقق برجسته استاد پیتر هاجک (Professor Peter Hajek) می گوید:باکتری های پنوموکوکی (Pneumococcal bacteria) بدون ایجاد بیماری در مجاری تنفسی همه ی ما وجود دارند. با این حال، در برخی موارد ، آنها می توانند به سلولهای پوسته مجاری تنفسی حمله کنند که باعث ذات الریه یا septicaemia می شوند.

ما به بررسی تأثیر بخار ویپ و سیگارهای الکترونیکی بر روی سلولهای مجاری تنفسی پرداختیم و در این تحقیقات سطح PAFR (گیرنده فاکتور فعال کننده پلاکت یا Platelet activating factor receptor) را در هنگام مواجهه با نیکوتین و بخار غیر نیکوتین بررسی کردیم. قسمت جالب این تحقیقات مربوط به سلول های گرفته شده از افرادی است که سیگار نمی کشند و افرادی که از ویپ یا سیگار الکترونیکی استفاده می کنند. در اینجا، هیچ تفاوتی در سطح PARF (گیرنده فاکتور فعال کننده پلاکت یا Platelet activating factor receptor) این افراد وجود ندارد! نتیجه تحقیقات روی این افراد نه تنها نشان نمی دهد که ویپینگ باعث می شود که مجاری تنفسی باعث آسیب پذیری بیشتر در برابر عفونت شوند بلکه بلعکس!

 “تحقیقات ما نشان می دهد سیگاری هایی که از سیگار کشیدن به استفاده از ویپ و سیگار الکترونیکی روی آورده اند، به هیچ عنوان احتمال ابتلا به ذات الریه در این افراد افزایش پیدا نمیکند، بلکه خطر ابتلا به عفونت های مجرای تنفسی در این افراد کاهش پیدا میکند.”

متاسفانه اکثر افراد فقط تیتر را می خوانند یا نهایتا حدود 35 کلمه اول مقاله را می خوانند و از خواندن ادامه مقاله صرف نظر میکنند.این همان حقیقتیست که این چنین رسانه ها با استفاده از آن سعی میکنند افکار مخاطب را به سمتی که میخواهند سوق می دهند. سپاسگزار خواهیم بود اگر شما هم نظر یا تجربه ای دارید، پایین همین پست با ما و ویپرهای کشور به اشتراک بگذارید.

منابع:

www.qmul.ac.uk

www.ecigclick.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *