ویپ چیست؟

What is Vape Article Content2

امروزه مصرف انواع سیگار به یکی از تفریحات مردم، به خصوص جوانان، تبدیل شده است. این اتفاق به قدری نگران کننده است که محصولاتی در رابطه با ترک سیگار تولید شده‌اند.

یکی از مهم­ترین محصولاتی که برای ترک کردن سیگار و قلیان تولید شده، سیگار الکترونیکی یا ویپ می‌باشد. اما ویپ چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که سیگارهای الکترونیکی انواع متنوع و متفاوتی دارند. یکی از مدل‌های شناخته شده و محبوب سیگار الکترونیکی ویپ می‌باشد.

روی آوردن مردم و به خصوص جوانان به مصرف سیگار، احتمال ابتلا جامعه به بیماری‌های ناشناخته را افزایش می‌دهد.

علت این امر آن است که مصرف سیگار موجب جهش‌های ژنتیکی در سلول‌های بدن انسان شده که این جهش‌ها، بیماری‌هایی نظیر انواع سرطان‌ها را پدید می‌آورند. به همین علت باید حتماً از مصرف سیگار جلوگیری شود.

این امر، به خصوص برای افراد جوان، حائز اهمیت است. چرا که با مصرف سیگار احتمال فرزند آوری کاهش پیدا می‌کند.

همچنین ممکن است که در صورت بروز جهش‌های ژنتیکی فرزندانی ناقص متولد شوند. استفاده از محصولاتی که برای ترک سیگار ساخته شده‌اند، می‌تواند برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از مصرف سیگار تاثیرگذار باشد.

در واقع محصولاتی که برای ترک سیگار تولید می‌شوند، نیکوتین مورد نیاز برای بدن افراد سیگاری را به شکل دیگری تامین می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود که فرد با تامین نیکوتین بدن خود به روشی متفاوت، دیگر سراغ سیگار نرود.

همان‌طور که می‌دانید، مصرف سیگار علاوه بر آسیبی که به ‌ریه‌ها وارد می‌کند، موجب تیرگی لب‌ها و تخریب لثه و دندان‌ها نیز می‌شود. این عوارض برگشت ناپذیر سیگار، سبب شده است که افراد زیادی اقدام به ترک آن کنند.

برای پاسخ به این سؤال که ویپ چیست، باید بگوییم که ویپ یا همان سیگار الکترونیکی یکی از محصولات تولید شده برای کنار گذاشتن مصرف سیگار است.

ویپ با طراحی خاصی که دارد، نیکوتین مورد استفاده بدن فرد سیگاری را تامین می‌کند. با استفاده از ویپ، تمایل افراد برای مصرف سیگار کاهش پیدا می‌کند.

این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فرد، دیگر رغبتی به مصرف سیگار ندارد و به این شکل سیگار را ترک خواهد کرد.

ویپ (Vape) چیست؟

Vaporesso Target 200 ویپ وپرسو تارگت

برای توضیح بهتر این­که ویپ چیست، باید بگوییم که ویپ یا همان سیگار الکترونیکی، یک دستگاه مشابه سیگار است.

این محصول، نیکوتین مورد نیاز بدن فرد سیگاری را با خطر کم­تری تامین می‌کند. تجربه مصرف ویپ نشان داده است که این محصول مانند قلیان‌های الکترونیکی عمل می‌کند.

تولید حجم بالای دود با غلظت زیاد، توسط ویپ، موجب شباهت بسیار آن به قلیان‌های الکترونیکی است. اما ویپ‌ها طراحی متفاوتی نسبت به قلیان‌های الکترونیکی دارند و به منظور کاهش مصرف سیگار تولید شده‌اند.

اجزای تشکیل دهنده ویپ کدام است؟

در طراحی ویپ‌ها از اجزای خاصی استفاده می‌شود. از مهمترین قسمت‌های سیگار الکترونیکی می‌توانیم به المنت یا کویل، مخزن جویس و باتری اشاره کنیم که در تمامی ویپ‌ها مشترک هستند.

البته طراحی هر کدام از این اجزا با توجه به شکل ویپ متفاوت خواهد بود. تغییر در هر کدام از اجزای تشکیل دهنده ویپ، سبب تغییر در عملکرد آن خواهد شد. 

در واقع کیفیت ویپ‌های موجود در بازار به علت تفاوت در قسمت‌های مختلف آن‌ها، متفاوت است. کاربرد هر یک از این اجزا در سیگارهای الکترونیکی به ترتیب زیر است:

 • المنت یا کویل: همان‌طور که می‌دانید، وظیفه المنت ایجاد حرارت بوده و با کمک آن، حرارت لازم برای تبخیر جویس موجود در مخزن سیگارهای الکترونیکی تامین می‌شود. کیفیت کویلبه عنوان اصلی‌ترین قسمت ویپ، بسیار حائز اهمیت است.به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم که مهم‌ترین قطعه موجود در ویپ چیست، باید به المنت یا کویل اشاره کنیم. این قطعه با هر بار کام گرفتن از ویپ، به سرعت عمل می‌کند. بنابراین تعداد دفعات فعالیت آن بالا است و در صورت داشتن کیفیت پایین، خیلی زود خراب می‌شود.
 • مخزن جویس: همان‌طور که می‌دانید، جویس مایعی است که در ویپ ریخته شده و به وسیله حرارت کویل به بخار تبدیل می‌شود. مخزن جویس نیز قسمتی از ویپ است که جویس در آن ریخته می‌شود واندازه آن با توجه به سایز ویپ متغیر است.
 • باتری: برخی از ویپ‌ها باتری شارژی دارند و بعد از تمام شدن شارژ باتری به برق متصل شده و شارژ می‌شوند. اما بعضی از ویپ‌ها، باتری قابل تعویض مصرف می‌کنند. معمولاً کیفیت ویپ‌هایی که باتری قابل تعویض دارند بهتر است و عمر طولانی‌تری دارند.
 • دهانه ویپ: یکی دیگر از قسمت‌های مهم ویپ، دهانه آن می‌باشد که حجم دود خروجی را کنترل می‌کند. هرچه ابعاد دهانه ویپ بزرگ­تر باشد، میزان دود خروجی از آن نیز بیش­تر است. اغلب افرادی که علاقه‌مندبه حجم دود بالا هستند، باید به سایز دهانه ویپ دقت کنند.
What is Vape Article Content1

ویپ چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه بدانیم ویپ چیست و چگونه کار می‌کند، باید عملکرد دستگاه بخور را در نظر بگیریم. در سیگارهای الکترونیکی نیز مانند دستگاه بخور، المنت یا کویل با انرژی که از باتری می‌گیرد به سرعت داغ می‌شود.

با داغ شدن کویل که در مجاورت جویس قرارگرفته است، این مایع به شدت داغ شده و خیلی سریع بخار می‌شود.

بخار جویس به هنگام کام گرفتن، وارد دهان و سپس ریه خواهد شد. در برخی از مدل‌های ویپ، می‌توانید میزان بخار خروجی را تنظیم کنید.

نکاتی درباره استفاده از ویپ

اما در پاسخ به این سؤال که نکات مهم استفاده از ویپ چیست، می‌توانیم به موارد متعددی اشاره کنیم. اولین نکته در استفاده از ویپ­ها این است که باید با توجه به کیفیت محصول، در کام گرفتن دقت کافی را داشته باشید.

برخی از ویپ‌های موجود در بازار از کیفیت نسبتاً پایین‌تری برخوردار هستند و در صورت کام گرفتن به مدت طولانی و با شدت بالا خیلی سریع دچار مشکل می‌شوند. بنابراین در شدت کام گرفتن باید نهایت دقت را داشته باشید.

نکته مهم دیگری که در رابطه با استفاده از ویپ‌ها حائز اهمیت است، جلوگیری از ضربه خوردن به ویپ می‌باشد.

همان‌طور که گفته شد، ویپ‌ها نیز محصولات الکترونیکی هستند که دارای اتصالاتی در طراحی خود می‌باشند.

در صورت ضربه خوردن یا افتادن ویپ از ارتفاع بر روی سطح سخت، علاوه بر خطر شکستن قسمت‌های مختلف ویپ، احتمال گسسته شدن این اتصالات نیز وجود دارد. قطع شدن اتصالات الکترونیکی موجود در ویپ،‌ می‌تواند سبب از کار افتادن آن شود.

همچنین یکی دیگر از نکات درباره استفاده از ویپ‌ها، جلوگیری از رسیدن آب و یا سایر مایعات به برد الکترونیکی آن‌ها می‌باشد. با توجه به الکترونیکی بودن ویپ‌ها، مانند سایر لوازم الکترونیکی، آب و مایعات حاوی آن، می‌توانند باعث سوختگی برد الکترونیکی ویپ شوند.

لذا افرادی که قصد استفاده از ویپ در محیط‌های مرطوب، مانند استخر را دارند، باید توجه داشته باشند که از مدل‌های ضد آب آن استفاده کنند.

5 سوال مهم درباره استفاده از ویپ

منظور از ویپینگ چیست؟

در زبان انگلیسی ویپ به معنای بخار و است و اصطلاح ویپینگ که حالت استمراری فعل ویپ می‌باشد، به معنی بخار کردن کردن است.

با توجه به کاربرد ویپ و نحوه استفاده از آن که مشابه کشیدن قلیان و سیگار هست، اصطلاح ویپینگ نیز به معنی کشیدن ویپ است. نحوه انجام ویپینگ و استفاده از ویپ، کام گرفتن از آن و مکش بخار از ویپ به داخل ریه‌ها است.

انواع ویپ

ویپ‌های تولید شده انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع عملکرد ویپ، در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند. به طور کلی ویپ‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ویپ‌های قلمی: ساده‌ترین نوع ویپ هستند که ظاهری قلمی و باریک دارند و باتری آن‌ها شارژ می‌شود. این ویپ‌ها دارای کویل بوده و به افرادی توصیه می‌شوند که برای اولین بار می‌خواهند از ویپ استفاده کنند.
 • پاد ویپ‌ها : این مدل از ویپ‌ها نیاز به پاد یا کپسول دارند که به ویپ متصل می‌شود.
 • ماد ویپ‌ها : در این ویپ‌ها از باتری قابل تعویض استفاده شده و مقداری پیشرفته‌تر از مدل‌های دیگر هستند.
چرا ویپ گلو را میزند

مزایای استفاده از ویپ

برای اینکه بدانیم مزایای استفاده از ویپ چیست، می‌توانیم به چند نکته اشاره کنیم. یکی از مزایای استفاده از ویپ نسبت به سیگار و قلیان، عملکرد ویپ است.

در ویپ به جای واکنش شیمیایی سوختن، واکنش فیزیکی تبخیر صورت می‌گیرد. در واقع اتفاقی که در ویپ می‌افتد بر خلاف سیگار و قلیان است. در سیگار و قلیان توتون و تنباکو در معرض آتش قرارگرفته و می‌سوزند. اما در ویپ‌ها و سایر سیگارهای الکترونیکی، مایع جویس یا سالت در مجاورت حرارت قرارگرفته و تبخیر می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید به هنگام سوختن توتون و تنباکو، دوده و همین‌طور کربن به شکل Co2 تولید می‌شود. این دوده‌ها که در واقع توتون و تنباکوی سوخته هستند، در کنار گاز Co2، برای بدن انسان ضرر دارند.

اما در ویپ‌ها تبخیر صورت گرفته و واکنش سوختن اتفاق نمی‌افتد. در نتیجه مضرات ناشی از سوختن به علت عملکرد ویپ، وجود ندارد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از ویپ‌ها حجم بخار بالای آن‌ها است. هنگام کام گرفتن از ویپ، حجم بالایی از بخار وارد ریه‌های فرد می‌شود.

این حجم بالای بخار، مقدار زیادی از نیکوتین بدن فرد را تامین خواهد کرد. در نتیجه با یک بار کام گرفتن، نیکوتین مورد نیاز بدن فرد تامین خواهد شد و دیگر نیازی به تعداد کام‌های متعدد مانند استعمال سیگار نخواهد بود. این موضوع سبب جلوگیری از تخریب دندان‌ها، لثه‌ها و سیاه شدن لب‌ها، برخلاف مصرف سیگار خواهد شد.

اما یکی دیگر از ویژگی های ویپ این است که به علت اسانس‌های استفاده شده در جویس‌های مختلف، دیگر از بوی بد سیگار خبری نیست.

 این موضوع سبب می‌شود که استفاده از ویپ در مکان‌های سربسته و در حضور دیگران مانعی نداشته و آزاردهنده نباشد. همچنین لباس و ماشین فرد مصرف کننده بوی بد نخواهد گرفت.

معایب استفاده از ویپ چیست؟

علاوه بر مضرات کلی استفاده از انواع محصولات دخانی، باید به این سؤال پاسخ دهیم که معایب استفاده از ویپ چیست؟ سیگارهای الکترونیکی نیز معایبی دارند که ممکن است استفاده از آن‌ها را محدود کند. 

یکی از مهم‌ترین ایراداتی که می‌توانیم به انواع ویپ‌های باکیفیت بگیریم، قیمت بالای آن‌ها است.

اغلب ویپ‌های با کیفیت و خوش ساخت که طول عمر بالایی دارند، دارای قیمت گران‌تری نسبت به انواع دیگر این محصول هستند. در نتیجه برای داشتن یک ویپ با کیفیت که خیلی زود خراب نشود، باید بیشتر از ۲ الی ۳ میلیون تومان هزینه کنید.

اسموک نورد سی سفید

یکی دیگر از معایب ویپ‌ها گران بودن جویس‌ها و سالت‌ها می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید، مدل‌های مختلفی از جویس‌ها و سالت‌ها در بازار وجود دارند.

اما اغلب مدل‌های موجود در بازار، کیفیت لازم را نداشته و نیاز فرد مصرف کننده را ارضا نمی‌کنند. برای خرید جویس یا سالت باکیفیت، باید مبلغ بیش­تری هزینه نمایید.

کیفیت این محصولات به میزان نیکوتین، نوع اسانس‌های مصرفی و همین‌طور سرعت مصرف آن‌ها بستگی دارد. برخی از جویس‌ها میزان آب بیش­تری داشته و سریع‌تر بخار شده و مصرف می‌شوند.

ایراد دیگری که در برخی از ویپ‌ها وجود دارد، این است که قابلیت تعمیر شدن ندارند.

این مدل از ویپ­ها که محصولات ارزان قیمتی هستند، بعد از خراب شدن، به هیچ وجه قابل تعمیر نبوده و باید دور انداخته شوند. در نتیجه فرد مصرف کننده نیاز دارد که ویپ دیگری تهیه نماید.

آیا می‌توان به کمک ویپ سیگار را ترک کرد؟

معمولاً افراد سیگاری با استفاده از ویپ می‌توانند، سیگار را ترک کنند. چرا که ویپ نیکوتین مورد استفاده بدن آن‌ها را تامین کرده و دیگر تمایلی به مصرف سیگار نخواهند داشت.

البته اراده فرد نیز در رابطه با ترک سیگار به وسیله ویپ، کاملاً تعیین کننده است. افراد زیادی با استفاده از ویپ قصد ترک کردن سیگار را داشته‌اند. اما به علت نداشتن اراده قوی، علاوه بر استفاده از ویپ، به مصرف سیگار نیز ادامه داده‌اند.

ویپ بهتر است یا سیگار؟

پاد مایلی MYLE Meta Pod

برای پاسخ به این سؤال باید مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار دهید. اغلب افرادی که در گذشته سیگار مصرف می‌کردند یا در حال حاضر سیگاری هستند، به دود و کام سیگار مورد استفاده خود عادت دارند.

این موضوع سبب می‌شود که استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای آن‌ها جذابیتی نداشته باشد. همچنین نحوه استفاده از ویپ‌ها با استعمال سیگار متفاوت بوده و خود این موضوع موجب می‌شود که افراد سیگاری رغبتی به استفاده از ویپ نداشته باشند.

اما به طور کلی هر کدام از این محصولات مزایا و معایب خاص خود را برای فرد مصرف کننده دارند.

 به عنوان مثال استفاده از سیگار، علاوه بر تخریب ریه‌ها، باعث از بین رفتن بافت زنده موجود در دهان و دستگاه تنفسی می‌شود.

 همچنین زیبایی دندان‌ها و لب‌ها را در طولانی مدت از بین می‌برد. اما در عوض سیگار در تمامی سوپرمارکت‌ها و به راحتی در دسترس است. حال آن­که برای تهیه جویس یا سالت باید به مراکز عرضه کننده این محصولات مراجعه نمایید.

آیا ویپ اعتیادآور است یا خیر؟

عده‌ای بر این باورند که ویپ‌ها و سایر سیگارهای الکترونیکی، وابستگی ندارند. اما این نگرش کاملاً اشتباه است و مصرف ویپ نیز مانند تمامی محصولات دخانی، می‌تواند همراه با وابستگی باشد.

لذا باید نکاتی را در مصرف آن رعایت کرد. یکی از نکات مهم این است که تعداد دفعات استفاده از ویپ در طول روز کنترل شود. چرا که به علت وجود نیکوتین در جویس، با مصرف مکرر آن، احتمال وابستگی به این محصول بالا می‌رود.

دلیل محبوبیت ویپینگ چیست؟

اما واقعاً علت محبوبیت ویپ چیست و چرا بیشتر جوانان برای تفریحات خود از این محصول استفاده می‌کنند؟ پاسخ این سؤال کاملاً روشن است.

استفاده از دخانیات از زمان‌های دور در بین مردم رایج بوده و امروزه با توجه به تولید چنین محصولاتی، مصرف دخانیات به یک تفریح لوکس تبدیل شده است.

دلایلی مانند داشتن رایحه خوش و انتخابی، در کنار جذابیتی که خود دستگاه ویپ دارد، سبب شده تا اغلب افراد، به خصوص جوانان، برای خرید این محصول اقدام کنند.

همچنین لوکس بودن برخی از ویپ‌ها، موجب تبدیل شدن این محصول به یک وسیله لاکچری شده است.

آیا بخار حاصل از ویپینگ برای اطرافیان مضر است؟

از آن­جایی که بخار ناشی از عملکرد ویپ در محیط پخش می‌شود، این سؤال برای افراد زیادی پیش می‌آید که آیا این بخار برای کسانی که در معرض آن قرار دارند مضر است؟

برای پاسخ به این پرسش، باید بگوییم که بخار ویپینگ به دلیل اینکه دود حاصل از سوختن تنباکو نیست و در اصل بخار است برای تمامی افرادی که در معرض بخار ویپ هستند، عوارضی در بر نخواهد داشت.

بهترین برندهای تولید کننده ویپ

سیگارهای الکترونیکی توسط برندهای مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از این برندها، محصولات خود را با شکل و ویژگی‌های خاص، تولید می‌کنند.

قیمت برندهای مختلف ویپ متفاوت بوده و با توجه به کیفیت ساخت کالا تعیین می‌شود. محبوب‌ترین برندهای تولید کننده ویپ که در بازار ایران نیز وجود دارند، شامل موارد زیر هستند:

 • برند Geekvape
 • برند Aspire
 • برند Smok
 • برند Vaporesso
 • برند MYLE
 • برند UWELL
 • برند VOOPOO
 • برند LOSTVAPE

نکات مهم در خرید ویپ

برای خرید ویپ باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. اولین نکته، با توجه به بودجه و نیاز خود به خرید ویپ مناسب اقدام کنید،  همچنین در هنگام خرید ویپ توجه داشته باشید که دستگاه قابلیت باز شدن و تعمیر شدن را داشته باشد.

به هنگام خرید ویپ، پک نظافتی مخصوص دستگاه را خریداری نمایید. چرا که تمیز کردن دستگاه از نکات حائز اهمیت برای استفاده از آن است.

جمع‌بندی

به منظور جایگزینی برای سیگار و ترک آن، ویپ‌ها گزینه مناسبی هستند. افرادی که سیگاری هستند با داشتن اراده قوی و به کمک ویپ، می‌توانند سیگار را ترک کنند.

با توجه به قسمت‌های مختلف ویپ، برای خرید یک محصول با کیفیت، باید به برند آن توجه داشته باشید.

برندهای مختلفی در بازار ایران وجود دارند که برای خرید بهترین ویپ با توجه به بودجه خود، می‌توانید با کارشناسان سایت ویپ ایران مشورت کنید.

سؤالات متداول

بهترین برند ویپ کدام است؟

برندهای Vaporesso ، Aspire و Smok از بهترین برندهای ویپ هستند.

آیا بخار ویپ برای اطرافیان مضر است؟

خیر، بخار ویپ به دلیل اینکه دود نیستند و در اصل بخار هستند برای اطرفیان ضرری ندارد.

انواع ویپ کدام‌اند؟

دستگاه های ویپ ، دستگاه های پادماد و دستگاه های پاد سیستم، سه دسته اصلی ویپ ها هستند

4.9/5 :43 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست