چرا ایجوس ها تغییر رنگ می دهند و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد

همه دستگاه های ویپ، ویپ های پادسیستم و ویپ های پادماد برای کام دهی به مایع مخصوصی نیاز دارند که به آنها ایجوس، جویس و یا ایلیکویید گفته می شود. در ذهن کاربران در طول مدت استفاده از دستگاه ها سوال هایی ایجاد می شود که بعضی از آنها مهم هستند و نیاز است که کاربر جواب آنها را بداند.

شاید براتون پیش اومده باشه که ایجوس داخل یک بطری یا یک تانک پر که مدت ها دست نخورده باشه تغییر رنگ داده باشه. عموما در این موارد رنگ ایجوس یا تیره تر می شود و یا به رنگ قهوه ای تیره تغییر رنگ می دهد. به نظر اتفاق بدی است! ممکن است حس خوبی نسبت به آن نداشته باشید. اما آیا مشکلی در کار است؟

سوالی هایی که بعد از این اتفاق در ذهن ایجاد می شود:

  • آیا ایجوس من تقلبی بوده است؟
  • آیا من اشتباهی در استفاده از دستگاه ویپ ام مرتکب شدم؟
  • آیا این ایجوس بعد از این تغییر رنگ قابل استفاده است؟ 

با ما همراه باشید، در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.

چرا ایجوس در تانک های ویپ تیره میشود؟

ایجوس / جویس / ایلیکویید ها اغلب به مرور زمان و بدون تاثیر از محیط تیره می شوند. اما گاها با رعایت چند نکته می شود از این اتفاق جلوگیری کرد. در بیشتر موارد، مواد باقی مانده از گذشته در تانک دستگاه های ویپ باعث می شوند که ایجوس تیره شود. اکثر ایجوس ها در ترکیبات خود دارای شیرین کننده های طبیعی و قندهای مصنوعی هستند که به آنها عطر و طعم می بخشد.

هنگامی که این مواد در معرض گرما قرار می گیرد، قند موجود در ایجوس تبدیل به کارامل (Caramelize) می شود که می تواند رنگ و بافت مایع ایجوس را تغییر دهد. این دقیقا مشابه مراحل تولید کارامل است که نتیجه آن به همان اندازه می تواند مشکل ساز باشد. این قند کارامل شده می تواند ایجوس شما را داره لکه های کوچکی کند که به مرور زمان روی کویل و داخل تانک دستگاه ته نشین می شود. اگر این لکه های کوچک به طور مرتب تمیز نشود، هر بار که تانک ویپ را پر می کنید، باعث تیره شدن رنگ ایجوس و البته تغییر در طعم آن شود.

اگر تانکی دارید که مدتی است در آن ایجوس قدیمی باقی مانده است، ممکن است که این ایجوس تغییر رنگ دهد. البته در این حالت، این شیرین کننده های طبیعی و قندهای مصنوعی نیستند که باعث تغییر رنگ می شوند. فرایندی شیمیایی به نام اکسیداسیون که باعث واکنش نیکوتین و اکسیژن می شود باعث تیره شدن ایجوس می شود. البته در این حالت استفاده از این ایجوس مشکلی ندارد و اکسیداسیون باعث تغییر طعم و یا پایین آمدن کیفیت نمی شود.

چرا ایجوس موجود در بطری تیره می شود؟

گاهی اوقات، رنگ ایجوس ها تغییر می کند در حالی که هنوز در بطری هستند. باز هم این اتفاق به دلیل فرآیند اکسیداسیون است که هنگام تعامل نیکوتین با اکسیژن و در معرض هم قرار گرفتن این دو اتفاق می افتد. واکنش شیمیایی بین این دو باعث تیره شدن مایع ایجوس می شود.

قرار گرفتن در معرض نور و گرما نیز به تدریج باعث تغییر رنگ نیکوتین در ایجوس شما می شود. حتی نگهداری از آن در یک مکان تاریک و خنک نیز به طور کامل از این اتفاق جلوگیری نخواهد کرد، اگرچه می تواند به کند شدن روند آن کمک کند. نیکوتین ماده ای بسیار واکنش پذیر است. متاسفانه این اتفاق در هنگام واردات ایجوس ها توسط افراد یا شرکت های متفرقه که اصول نگهداری از این محصولات را رعایت نمی کنند می افتد. بنابراین پیشنهاد میکنیم خرید خود را از شرکت های معتبر انجام دهید و اگر ایجوسی دارید که نمیخواهید فعلا از آن استفاده کنید، آن را در محیط تاریک و خنک نگهداری کنید تا از تیره شدن آن حتی الامکان جلوگیری شود. ما در ویپ ایران، تمامی ایجوس های وارداتی را به طور صحیح با رعایت نکات واردات در دمای مناسب به داخل کشور وارد میکنیم و شما همیشه با خیال راحت میتونید ایجوس ها و هر کالای دیگری را با ضمانت اصلی و سالم بودن از فروشگاه ویپ ایران تهیه کنید.

چگونه از تیره شدن ایجوس / جویس / ایلیکویید جلوگیری کنیم؟

1. به محتویات ایجوس دقت کنید. محتویات همه ایجوس ها یکی نیستند، به همین دلیل است که بعضی ایجوس ها سریع تر تغییر رنگ می دهند. معمولا ایجوس هایی که گلیسیرین گیاهی (VG) بیشتری دارند از ایجوس های با پروپیلن گلیکول (PG) بیشتر، شیرین تر هستند. پس این ایجوس ها سریع تر از بقیه تغییر رنگ می دهند.

2. ایجوس هایی که استفاده نمی کنید را با درب کاملا بسته و در محیط تاریک و خنک نگهداری کنید.

3. ایجوس ها را در بطری ترکیب نکنید. حتی اگر 2 بطری از یک نوع ایجوس دارید، آنها را در بطری های جداگانه نگهداری کنید و اگر قصد ترکیب کردن آنها را دارید، این عمل را در داخل تانک دستگاه انجام دهید و باقی مانده ایجوس ها را در بطری خود نگهداری کنید.

4. پیشنهاد میشود هر دفعه ای که ایجوس را داخل ویپ پر میکنید، تانک دستگاه ویپ را تمیز کنید. این کار از تغییر رنگ و طعم تانک بعدی در ویپ جلوگیری می کند.

به دلیل اصول نگهداری و حمل سخت ایجوس ها، اکثر وارد کنندگان در کشور، بدون دانش و بدون رعایت نکات مهم نگهداری این محصولات را وارد کشور می کنند و گاها محصولات مدت های طولانی زیر نور خورشید در هوای گرم و وضعیت نامناسب انبار می شوند که می تواند موجب فرایند کارامل شدن (Caramelize) شود که باعث تغییر طعم و خراب شدن ایجوس ها می شود. از آنجایی که کیفیت ایجوس ارتباط مستقیم با سلامت شما دارد، بنابراین توصیه می شود که خرید خود را از شرکت های معتبر انجام دهید.

برای مشاهده و خرید “ایجوس های کم نیکوتین” اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و خرید “ایجوس های نیکوتین سالت” اینجا کلیک کنید.

1 نظر

  1. خیلی اطلاعات مفیدی بود ممنونم ازتون- حتی تا حدی کمک میکنه ادم بتونه ایجوس های اصلی رو با تقلبی تشخیص‌بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *