بخار پروپیلن گلیکول (بخار ویپ) : قاتل باکتری ها!

به تازگی با ترویج استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی در همه جای دنیا، مطالعه ای انجام شده است که یک سری حقایق راجع به یکی از جنبه های پروپیلن گلیکول (یکی از چهار ماده موجود در ایجوس هایی که در ویپ ها استفاده میکنیم)ارائه می دهد.
مشخص شده است که بخار پروپیلن گلیکول پخش شده در هوا اثرات ضد باکتری مشخص و سریعی روی میکروارگانیسم هایی که به شکل قطره وارد هوا شده اند از خود نشان می دهد.غلظت یک گرم بخار پروپیلن گلیکول در دو تا چهار میلیون سی سی هوا،استریلیزاسیون سریع و کاملی علیه میکروارگانیسم هایی چون پنوموکوک، استافیلوکوک، هموفیلوس آنفولانزا و … دارد.


پیش از این تصور میشد که باکتری ها به طور طبیعی در هوا از بین می روند اما این آزمایشات ثابت کرد که این نقش بخار پروپیلن گلیکول است که باکتری های عامل پنومونی و آنفولانزا را از بین میبرد.آزمایشات بیشماری نشان داده که عدم موفقیت میکروارگانیسم های تحت درمان با پروپیلن گلیکول در محیط کشت “آگار” به علت مرگ واقعی باکتری ها بوده است که این موضوع با استفاده از دستگاههای ویپ که به سبب مایع ایجوس مصرفی(که حاوی پریلن گلیکول است) مطرح شده است.

آزمایشاتی در مورد خواص ضد باکتریایی پروپیلن گلیکول روی تعدادی موش صورت گرفته است، این آزمایشات با عملکرد پروپیلن گلیکول در هوای حاوی باکتری های مرتبط با ذات الریه بروی موش ها انجام گرفته و مقایسه آن با موش هایی که فقط با باکتری های مرتبط با ذات الریه (پنومونی) تحت درمان قرار گرفته اند به این صورت بود که تمامی موش ها در هوای حاوی قطرات پروپیلن گلیکول زنده ماندند در حالی که تمام موش ها بدون پروپیلن گلیکول از بین رفتند.

این آزمایش نتیجه گرفت هوای حاوی پروپیلن گلیکول انواع باکتری ها را از بین میبرد.بخار پروپیلن گلیکول نامریی، بدون بو و غیر تحریک کننده و اساسا غیر سمی است.

ترجمه شده توسط تیم تحریریه ویپ ایران – خانم دکتر قهرود

رفرنس و منبع اطلاعات:

مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی

وب سایت مرجع سیگارهای الکترونیک بریتانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *